Новости

Успение Божией Матери — это праздник духовной радости. В этот день Святая церковь говорит нам о торжестве безсмертия. В дивной кончине Богоматери явилась великая сила и слава Господа.

Живя в дому св.Иоанна Богослова, Пресвятая Богородица имела обычай часто ходить на гору Елеонскую, с которой Господь Исус Христос, Сын ея, вознесеся на небеса, и тамо прилежно моляшеся. Однажды моляшеся, ей предстал святый архангел Гавриил и возвестил скорое ея преставление быти по трех дней. В знамение сего даде ей ветвь от райского финикова дерева. Преблагословенная Богородица исполнися великия радости и поклонишася до земли, воздавая хвалу Сыну и Богу своему. Когда же она моление творяше пред Богом Творцом своим, тогда чудное совершишася знамение — древа масличныя, как одушевленныя, кланялись вместе с нею. По молитве возвратившейся Пречистей Деве в дом, нача устрояти иже ко исходу ея. Желаше же Пречистая Владычице видети при своем преставлении святых апостол, по вселенней разшедшихся.

Вначале известила св.Иоанна и показала райскую веточку, которую завещала ему нести впереди одра. Иоанн посла к св.Иякову и ко всем сродником, возвещая день преставления Божия Матере. Вси же к Богоматере сошедшееся и слышавши им ея скончание, плакаху и рыдаху и моляху Премилостивую, да не оставит их сирых.

Она же не плакати, но паче радоватися о ея исходе веляше. Извествоваше же плачущим, яко имать оставити их в сиротстве, не точию же их, но и весь мир. Будет посещати, назирати и помощь оказывать Бедствующим. Заповеда же о своих двух ризах, да даны будут двум бедным вдовицам, которых питала при жизни. Сия и другие заповеди ей завещающей, бысть внезапно шум, и множество облаков, окруживших дом Божиим повелением ангели святии восхитивше св.апостолов и на облацех принесоша в Иеросалим и поставиша пред дверьми Храмины Богородицы. И изшед к ним св.Иоанн, радостно и слезно целова их, сказующи время отшествия Пресвятыя Богородицы. Вшедше же в храмину, увидели Богоматерь на одре седящую, целоваше ю и рекоша: «Благословенна Ты от Господа, сотворшаго небо и землю». И рече к ним Пречистая: «Мир вам, братие избрании от Господа. Господь вас приведе во утешение души моея, уж бо приближися определенное мне от Создателя моего время». Они же к ней глаголаху: «Тебе, Владычице, пребывающую в мире, яко же самого Владыку нашего и учителя зряще, утешахомся, ныне же како стерпим разлучения, болезнующе о нашем сиротстве». Сия апостоли святии глаголаху, плакали. Она же к ним глаголя: «Не плачите, но тело мое в Гефсимании погребите. Меня по моем отшествии, аще изволит Господь, можете узрети».

И тако беседующем им явился апостол Павел, сосуд избранный, той припаде к ногам Богоматери, поклонился, отверз уста своя, глаголя: «Радуися, Мати жизни и моея проповеди изложение, аще бо и не насладихся лицезрением Христа Господа моего, прежде вознесения Его на небеса, обаче Тебе ныне зрящи, Онаго мню видети». Были со святым Павлом и последователи его, тако же и прочии от седьмидесяти апостол. 15 августа в 3-й мае дня, внезапно облиста свет и се Царь славы Христос со тьмами Архангелов и Ангелов и со всеми небесными силами прииде. Она же узревши пришествие Сыновнее и от преисполнения радости духовныя, пресвятую душу свою предаде в руце Сына своего Бога. Господу, душу матернюю на небо преславно вознесшему, вси поклонишася. Обступиша одр со слезами и видеша пресвятое лицо Мариино, яко солнце сияющи. Св. апостол Петр возглавил надгробное пение. После чего, Петр святыи вначале со святым Павлом, и со святым Ияковом, и с прочими святыми апостолы подъяша на рамена одр, а святыи Иоанн Богослов перед одром носяше райскую ветвь. Прочие же все святых собрание со свещами и кадилы последствующе и пояше исходное пение. Петр святыи начинаше, прочие же по нем согласно пояху. Так же слышахуся на облацех ангельское удивительное пение.

Узнавши то архиереи и книжницы, исполнишася гнева и зависти, послаша слуг и воинов, да с оружием и дрекольми уязвят учеников Христовых, а тело Мариино сожгут. Ангелы же святии невидимо над пречистым телом и над святыми верными парящии, поразиша слепотою беззаконников. Один же от священников Афоний устремися со многою яростью опроврещи одр с телом Богородицы и когда его руки коснулись одру, от Ангела Божия усечены быша и повисли на одре, а сам Афоний паде и кричаше: «Горе мне», — и ко апостолом взываше: «Помилуйте мя, раби Христовы». Апостол Петр повеле носящим одр остановиться, рече Афонию: «Исцелити тя мы не можем, аще уверуеши в Него всем сердцем и исповедуеши устнами, яко Исус есть истинныи Мессия Сын Божии». Афоний возопи: «Верую, яко Он есть Спас миру Христос», — и о дерзнутом грехе кающуся, и повеле Петр Афонию отсеченные руки приложить к висящим на одре и имя Пресвятыя Богородици призовет. Сотворившему то Афонию, абие руце прилепишася к суставом своим. И паде, поклонися рожденному от Пречистыя Девы Христу Богу и рождьшую похвалами ублажаше. Присоединишася святым апостолам, последствоваше несомому к Гефсимании одру. Такожде и ослеплении, елици познаша свое согрешение, раскаялись пред Богом и Богородицей, получили прозрение.

Дошедше же до Гефсиманския веси, поставиша одр при гробе, тогда воста плачевный вопль в народе, и припадающе к телу Пресвятыя Богородици, лобызаху, слезами омочаху, последнее дающе целование. И едва к вечеру вложивша во гроб. Святии апостоли три дня превывали при гробе, во дни и в нощи совершающе псалмопение.

Бысть же по Божию смотрению, святому Фоме, не выти на преславном погревении Девы Марии, а в третий день пришед в Гефсиманию, скорбяще. Яко не удостоился последняго от Пречистыя Богоматере Благословения и целования и плакаша о том много. Совет сотвориша святии апостоли, решили открыть гроб, дабы видев мертвое тело Богородицы, поклонися и облобызав, приимет отраду и в печали утешение. Когда же отвалиша камень, и гроб отверзоша, явне ужасошася, видеша гроб пустой, не имея телесе Богоматерняго, только погребательная лежаху, и стояше святии чудящеся и недоумеваху, что сие бысть. Вдруг им явилась сама Матерь Божия и сказала: «Радуйтесь! Я всегда буду вашею молитвенницею пред Богом».

Тако бысть успение Пречистыя и Преблагословенныя Владычицы нашея Богородицы, и Пренепорочнаго ея тела погребение, и о преславном Тоя от гроба воскресении, и с плотию на невеса взятии уверение. Апостоли святии по совершении всех дивных чудес и таин Божиих, каждый в свою страну на облаках, возвратишася.

Священнопротоиерей Димитрий Шмаков.

                                                                                 Журнал «Радуга», г. Ижевск